Letní péče o pleť
Přes léto je naše pokožka vystavena jak slunečním paprskům, které jsou mnohdy velmi dráždivé, a příliš slunečního svitu může způsobit i popáleniny, čímž je pleť velmi unavována, tak i chladnějším výkyvům počasí, které také na pleti zanechávaní stopy.
Každá žena má jiný typ pleti, můžeme rozlišit pleť suchou, mastnou, normální. Každý typ vyžaduje speciální a pravidelné úkony, které byste měly provádět, aby vaše pokožka obličeje vypadala zdravě a odpočatě.
Čím čistit pleť?
Pokud chcete, aby váš obličej vypadal svěže a mladě co nejdéle, doporučuje se, aby se alespoň 1krát či 2krát denně čistil teplou vodou a kosmetickým přípravkem, který odpovídá typu dané pleti. Klasická mýdla pro čištění pleti se nedoporučují, jelikož nejsou příliš šetrná.
Mýdlo totiž z pleti odstraňuje přirozené oleje, které zadržují vlhkost, a tím pak tedy mýdlo způsobí nadměrné vysušení pleti. Místo mýdla můžete na očistu pleti použít bylinky, jogurt, mléko, pomocí kterých se pleť dokonale vyčistí, aniž by se z ní více než je potřebné odstraňoval maz.
Jak ji rozjasnit?
Pokud vaše pleť nevypadá zdravě, ale působí spíše unaveně, máme pro vás jeden tip, jak pleť rozjasnit. Pokud si večer před spaním váš obličej důkladně vyčistíte, nemyjte ráno obličej mýdlem, ale postačí, když si vezmete žínku a vymácháte ji v misce s vodou a několika kapkami levandulové silice. Žínku pořádně vyždímejte a přiložte na několik vteřin k obličeji. Pokud tak učiníte každé ráno zhruba desetkrát po sobě, pleť velmi rychle získá zdravý lesk a váš obličej se rozjasní. Uvidíte, že i vaši známí si všimnou změny. Pokud máte váčky pod očima a matnou pleť, je to jednoznačně známka nedostatku spánku. Napravíte to jedině tak, že každý den věnujete alespoň sedm hodin spánku. Zdravé spaní má vliv nejen na pleť, ale i na celé naše tělo.
Domácí peeling
Peeling je nejvhodnější prostředek, jak z pleti odstranit mrtvé buňky, které obyčejně nejdou z obličeje jen tak dostat. Tyto mrtvé buňky mají za následek, že pokožka obličeje vypadá šupinkovatá a bez lesku. Pokud nechcete investovat peníze do kosmetických přípravků, můžete si připravit peeling doma, a to za pomoci mletých ovesných a kukuřičných vloček, vlašských ořechů a mandlí, které smícháte například s jogurtem. Pokud máte mastnou pleť provádějte peeling každý den, ale pokud je vaše pleť suchá stačí, když budete provádět peelinng jen dvakrát týdně.
Normální pleť
Normální pleť je hladká, nezanícená a především čistá. Taková pleť má přirozenou hladinu vlhkosti. Pokud máte zrovna vy tento typ pleti, nemohly jste dopadnout lépe. Tato pleť nevyžaduje příliš zvláštní péči, ale na druhou stranu je třeba o ni i dbát, aby se její zdravý vzhled udržel. Tady je několik tipů tak jak na to:
-
Rychlá obličejová sauna: do větší mísy vložte jeden sáček heřmánkového a jeden sáček mátového čaje a přelijte to jedním litrem vroucí vody. Nechte asi dvě minuty louhovat. Přes hlavu přehoďte ručník a asi desetminut se zjemna napařujte, musíte dávat pozor, abyste se neopařily.
-
Pleťová maska z levandule a medu: med je všelék, a proto je vhodné ho používat na jakýkoli typ pleti. Jeho účinky jsou zvláčňující, dodává pleti vlhkost a nezanechává nepříjemnou mastnotu. K tomu ještě zklidňující účinky levandule a vynikající maska je na světě. Použijte jednu polévkovou lžící medu a 3 kapky levandulové silice, obě přísady smíchejte dohromady. Obličej a popřípadě i krk zvlhčete teplou vodou a naneste masku, kterou nechte působit 15 minut. Masku z obličeje omyjete teplou vodou.
-
Jogurt vyčistí pleť: Jogurt spolu s jahodovými zrničky jsou vhodné přípravky pro vyčištění pleti. Potřebujete jednu čerstvou jahodu, polévkovou lžící jogurtu a jednu kapku levandulového oleje. Jahodu rozmačkejte a důkladně smíchejte s jogurtem. Přidejte kapku levandule a opět smíchejte. Naneste na pleť a jednu minutu pleť jemně masírujte prsty a poté opláchněte teplou vodou.
Suchá pleť
Suchá pleť je vysušovaná mnohem více než ostatní typy pleti, a proto je potřeba jí o to více zvlhčovat. Není pro ní dobré pobývat v přetopených místnostech, ale neprospívá jí ani chladné a větrné prostředí. Na takou pleť nepoužívejte žádné dráždivé kosmetické přípravky. Tomuto typu pleti prospívají hutnější mléka, tonika, anebo hydratační prostředky. Pokud je vaše pleť hrubá a suchá, zjemní ji peelingové prostředky masky.
Jak o ni pečovat:
-
Máte suchou pleť? Pijte alespoň 2 litry obyčejné vody denně. Pak bude mít vaše pleť dostatek vody a zůstane vláčná. Do vody si můžete přidat několik plátků citronu, pomeranče a čerstvé máty.
-
Chce to více olejů: suchá pleť je často výsledkem nedostatečného příjmu esenciálních mastných kyselin. Proto si více přidávejte do stravy zdraví prospěšné tuky jako je olivový olej, vlašské ořechy a avokádo. Navíc je dobré denně doplnit stravu o jednu lžící lněného oleje.
-
Aromaterapeutická pleťová maska: tuto masku vytvoříte za pomoci 2 čajových lžiček jogurtu, půl lžičky jojobového oleje, půl lžičky kosmetického jílu , 2 kapek santalové silice a kapky růžové silice. Jogurt a jojoba zvláčňují pleť a santal a růžová silice vyživují a zklidňují. Všechny přísady smíchejte dohromady a naneste na vyčištěnou pleť. Po 15 minutách masku odstraňte vlhkou žínkou.
Mastná pleť
Tento typ pleti vyžaduje důkladné a časté čištění. Není ale dobré za každou cenu používat přípravky, které nechávají pleť přesušenou. Doporučuji používat jemné bylinkové stahující prostředky, které pleť zbytečně nevysušují a dočasně stahují rozšířené póry.
Jak se starat o tuto pleť:
-
Jednoduchý čistící prostředek z jogurtu: Potřebujete jednu polévkovou lžíci nízkotučného jogurtu, čajovou lžičku citrónové šťávy a kapku rozmarýnové silice. Přísady smíchejte a pleť zvlhčete vodou a konečky prstů naneste emulzi. Masírujte na pleti asi jednu minutu a poté teplou vodou opláchněte.
-
Obličejová sauna: pro tento typ pleti je možné vytvořit směs rozmarýny, levandule, řebříčku, máty peprné a vytvoří se tak osvěžující a pročišťující pára pro mastnou pleť.
-
Gel z aloe vera: pokud pěstujete aloe vera, použijte její dužinu k vytvoření gelu jejím rozmixováním a naneste na pleť. Tato kúra dodá pleti potřebnou vlhkost, aniž by ji zanechala mastnou.